Yerel Yönetimler Bölümü Hakkında

Türkiye’de bir ilk

Yükseköğretim Kurumu, Marmara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyesinde 4 yıllık Yerel Yönetimler Bölümü açılmasına dair başvuruyu 12.12.2012 tarihinde kabul etti. Böylece ülkemizde ilk kez yerel yönetimler bölümü lisans programı kurulmuş oldu.
Yerel Yönetimler bölümlerinin zamanla diğer üniversitelerde de açılacağını, ülkemizde yerel yönetimlerin gelişimine paralel biçimde bu bölümlerin öneminin artacağını ve mezunlarının aranan kişiler olacağını tahmin ediyoruz.

                                                

20 yıla uzanan bir birikim süreci

Marmara Üniversitesinde Yerel Yönetimler Bölümü açma girişimi, uzun soluklu bir mücadele sürecinin sonucudur. Bu yöndeki ilk girişim, 1995 yılına kadar geri gider. Yerel yönetimlerin öneminin Türkiye’de henüz tam kavranamadığı bir dönemde Marmara Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Ömer Dinçer’in inisiyatifi ile bu bölümlerin önemli bir gereklilik olduğu teziyle çeşitli girişimler başlatıldı. Bu girişimler ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarının kurulması idi. Birisi hariç, bu girişimlerden üçü o tarihte hayata geçti. 1995 yılında Marmara Üniversitesi bünyesinde Yerel Yönetimler ön lisans programı kuruldu. Yine aynı yılda, Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak yüksek lisans ve doktora programları kuruldu.

Bu programlar, 20 yıla yaklaşan süreçte birçok mezun verdi. Özellikle yüksek lisans ve doktora mezunlarımız arasında, şu an çeşitli üniversitelerde Prof., Doç., Yrd. Doç. düzeyinde görev yapmakta olan pek çok mezun meslektaşımız bulunmaktadır. Yine mezunlarımız arasında pek çok üst düzey belediye ve büyükşehir belediyesi yöneticisi bulunmaktadır.

Yükseköğretim Kurumu, nihayet Lisans Programı kurulmasına da 2012 Aralık ayında onay verdi. Bu onay, hem uzun soluklu çabamızın olumlu sonuç vermesi nedeni ile bizleri sevindirmekte hem de 1995’ten bu yana elde ettiğimiz birikim ile çok daha nitelikli bir Lisans Programı yürüteceğimize olan inancımızı pekiştirmektedir. Yerel Yönetimler Lisans Programının da açılması ile ülkemizde, yerel yönetimler alanında yükseköğretimin her kademesinde eğitim öğretim yapılabilir hale geldi.

 

Bölümün ilk mezunları 

Marmara Üniversitesinin yerel yönetimler alanındaki deneyimi yüksek olsa da, öğrencilerin karşısına daha donanımlı çıkmak için, eğitime başlamakta acele etmedik.

Yerel Yönetimler Bölümü, 2015-2016 akademik yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır ve 2018-2019 akademik yılında ilk mezunlarını vermiştir. 

 

Yerel Yönetimler bölümünün önemi nedir?

Yerel Yönetimler bölümü, Türkiye’deki Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümlerine benzetilebilir. Ancak onlardan daha farklı olarak siyasal, toplumsal, ekonomik ve idari olayları yerelden hareketle anlamaya çalışır. Bu bağlamda yerel yönetimlere ve kentsel meselelere daha fazla odaklanır. Bölüm bir yandan yerel siyasetin ve yerel demokrasinin işleyişine bakarken, öbür taraftan küresel gelişmeleri ve uluslararası alandaki etkileri de takip eder.  

Yerel Yönetimler bölümü öğrencileri, hayatta karşılaşabilecekleri çeşitli meselelerin iç yüzünü daha iyi kavrayabilecek bir yetkinlik ve bakış açısı kazanabilir. Bu amaçla Bölüm, daha geniş vizyonlu, daha bilinçli, daha üretken ve daha katılımcı bireyler yetiştirmeye gayret eder. 

Bölüm, başta yerel yönetimler olmak üzere, çeşitli kamu kurumlarında ve özel sektörde mesleki anlamda gerekli profesyonelliğe sahip olabilmeleri için, öğrencilerine gerekli bilgi ve becerileri kazandırır.

Bölümde alacağınız dersleri ve bu dersleri verecek hocaları web sayfamızda, ilgili linklerden görebilirsiniz. Bölümle ilgili ilave sorularınızı iletişim sekmesinde belirtilen kanallar üzerinden (twitter dahil) sorabilirsiniz. 

 

Bölüm neler vadediyor?

  • Yerel Yönetimler Bölümü öğrencileri, kalitesi yüksek bir Fakültede eğitim alacak ve Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu olacaktır.
  • Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunlarının girebildiği sınavlara girecektir.
  • Mezunlarımız, on binlerce kamu yönetimi mezunu arasında kaybolmayacak, yerel yönetimler mezunu olarak fark yaratacaktır.
  • Türkiye’de ve Dünyada giderek gelişen yerel yönetimler alanında söz sahibi kişiler olacaktır.
  • Başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere yerel yönetimlerde daha hızlı yükselme olanaklarına sahip olacaktır. 

Bu sayfa Yerel Yönetimler tarafından en son 10.07.2019 15:50:36 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM